Szukasz psychologa w Gliwicach? Nasz gabinet psychologiczny zapewni Ci pomoc!

Badania michigańskie nad greudowskimi hipotezami

Reyher i jego współpracownicy stosują hipnozę w celu zaszczepienia agresywnych lub seksualnych konfliktów u studentów college’ów, którzy nie mają żadnych widocznych zaburzeń psychicznych. Na przykład zahipnotyzowanemu studentowi opowiadano historyjkę, w której zostaje on prawie uwiedziony przez bardzo atrakcyjną starszą panią. Historyjka ta miała na celu wzbudzenie w młodych mężczyznach nieświado- mych uczuć edypowych. W czasie gdy badany pozostawał pod hipnozą, sugerowano mu po pierwsze, że nie będzie pamiętał niczego z tej historyjki (nazywa się to wywoływaniem amnezji posthipnotycznej), a po drugie, że po obudzeniu będzie miał silne odczucia seksualne, gdy tylko poda mu się pewne słowa (jest to sugestia posthipnotyczna). Następnie wyprowadzono go ze stanu hipnotycznego i prezentowano mu wzrokowo listę słów. Niektóre z tych słów pozostawały w związku z tą historyjką, inne zaś – nie. Po podaniu każdego słowa zadawano mu pytanie, jak się czuje. Przy oglądaniu słów krytycznych występowało wiele objawów zaburzeń, których to objawów nie obserwowano przy podawaniu słów kontrolnych. Wśród tych zaburzeń były mdłości, pocenie się, drżenie, zmieszanie, dezorientacja oraz poczucie winy, uczucia wstydu i wstrętu. Badania michigańskie – a było ich wiele – potwierdziły wyniki uzyskane w badaniach nowojorskich, pomimo różnic pod względem metod i badanej populacji.

Można by przytoczyć wiele badań eksperymentalnych, które nie potwierdziły freudowskich hipotez. Niepowodzenia te mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak niewłaściwe wyprowadzenie hipotezy z teorii, niewłaściwa metodologia czy niewystarczająca kontrola eksperymentalna. Również weryfikowana hipoteza może po prostu być fałszywa.

W każdym razie wydaje się, że w sprawdzaniu hipotez psychoanalitycznych wkroczyliśmy w nową erę. Jest to era, w której pomysłowość eksperymentów łączy się z wyrafinowaniem teoretycznym.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.