Szukasz psychologa w Gliwicach? Nasz gabinet psychologiczny zapewni Ci pomoc!

DYZARTRIA

29-letnia kobieta z rozpoznaną dyzartrią spastyczną po niedotlenieniu mózgu była poddawana 15-25-minutowym sesjom muzykoterapeutycznym 3 razy w tygodniu od połowy grudnia 2001 r. do końca kwietnia 2002 r. Do ćwiczeń logopedycznych zastosowano m.in. „Łamańce z dedykacją” B. Toczyńskiej. Rezultaty po zastosowaniu terapii Musica Medica:

– terapia pozwoliła rozszerzać słownictwo, pomagała przypominać sobie słowa:

– wspomagała terapię logopedyczną:

– powodowała uspokojenie, zmniejszała nerwowość i napięcie – pomagała przywracać równowagę w zaburzonym przez chorobę samopoczuciu (psychicznym i fizycznym).

Julia K. ma 29 lat, jest mężatką, matką rocznego Adasia, studiuje zaocznie ekonomię. (…) Cechy charakterystyczne dyzartrii spastycznej występującej u pacjentki to przede wszystkim:

– Zdławiony głos wydawany z trudnością na skutek zmian w fonacji wskazujących na zwężenie głośni. Na końcu wydechu słychać chrząknięcie wysiłkowe (objaw ten Julia tłumaczy sobie jako pozostałość po rurce intubacyjnej).

– Monotonia dźwiękowa, jednolita głośność, stosowanie krótkich fraz (cechy określane jako niewydolność prozodyczna).

– Ujednolicenie akcentu, duszność w czasie mówienia (wynikająca ze strat powietrza z powodu zwolnionych drgań strun głosowych), czemu towarzyszy wolniejsze tempo mówienia, a także przerwy w emisji głosu, jego chrapliwość.

Zniekształcenie samogłosek i nadmierna nosowość wystąpiły w mniejszym stopniu. Wymienione objawy mogą występować także w innych rodzajach dy- zartrii, jednak w mniejszym natężeniu. (…)

Julia zapytana o wrażenia, odczucia czy też uwagi zauważyła dobroczynny wpływ terapii Musica Medica, zwłaszcza na początku „wychodzenia z choroby”. Stwierdziła, że pod wpływem odprężenia w trakcie seansu odczula, że zaczyna przypominać sobie niektóre słowa. (…)

Ćwiczenia logopedyczne, którym została poddana bezpośrednio po terapii muzyką, miały na nią taki wpływ, że potrafiła wypowiedzieć przedstawione słowa – zilustrowane i podpisane. Był to przełomowy moment terapii prowadzący do rozszerzania słownika, zwrotów, pojęć, wyrazów wieloznacznych, przenośni, porównań, alegorii. (…)

Dzięki przekazowi wibracyjno-akustycznemu, aktywizującemu emocje, poprawiło się jej samopoczucie fizyczne. (…) Korzystny wpływ terapii Musica Medica zaznaczył się także w polepszającym się i bardziej wyrównanym nastroju Julii.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.