Szukasz psychologa w Gliwicach? Nasz gabinet psychologiczny zapewni Ci pomoc!

Dzieci a metoda Montessori

Dziecko może pracować bądź na stole, bądź na kocu, na podłodze – w zależności od tego, gdzie mu wygodniej. Dzieci nie pracują przy półkach ani na półkach, ponieważ ich obecność w tym miejscu utrudniałaby dostęp do materiałów innym dzieciom.

Dziecko zachowuje porządek w otoczeniu zarówno w trakcie ćwiczeń, jak i po-ich zakończeniu. Jest odpowiedzialne za sprzątnięcie po sobie (po pokazaniu przez nauczyciela jak należy to robić). Odkłada swój koc na miejsce, należycie go uprzednio zwinąwszy. Gdy pracowało przy stole, przysuwa krzesło na swoje miejsce.

Żadne dziecko nie dotyka prac innych dzieci, ani też nie zakłóca ich działań. Zapewnia to poczucie bezpieczeństwu dziecku zajętemu jakimś ćwiczeniem, umożliwia kontynuowanie go i zakończenie. Ta podstawowa zasada chroni jego prawo do rozpoczęcia ćwiczenia, do wykonania go lub powtórzenia. Jeśli musi na jakiś czas je przerwać, to ma pewność, że znajdzie swą pracę tak, jak ją pozostawiło i że będzie ją mogło kontynuować.

Dzieci nie są zmuszane do przyłączania się do zajęć grupowych. Dziecko ma prawo do tego, by w trakcie takich zajęć kontynuować pracę nad swoim, ćwiczeniem. Ma również prawo być wyłącznie obserwatorem zajęć grupowych nie stając się ich aktywnym uczestnikiem. Jeśli dziecko postanowiło nie brać udziału w jakichś zajęciach, nie wolno mu się do nich wtrącać ani w nich przeszkadzać.

Dzieci nie zmusza się – ani nawet nie zachęca – do wspólnego wykonywania jakiegoś wybranego ćwiczenia z innym dzieckiem. Wspaniałomyślność rodzi się w miarę, jak dziecko rozwija się i nabywa poczucie bezpieczeństwa. Przy odpowiednio dobranych materiałach i skutecznych regułach podstawowych współuczestnictwo pojawi się w sposób naturalny, w tych przypadkach, w których jest ono rzeczą właściwą łub konieczną.

Dziecko, jeśli tego pragnie, może swobodnie «nic nie robić» tak długo, dopóki nie zakłóca zajęć innym. Może uczyć się obserwując jak inni pracują, może rozmyślać lub po prostu odpoczywać”.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.