Szukasz psychologa w Gliwicach? Nasz gabinet psychologiczny zapewni Ci pomoc!

Historia życia Eriksona

Historia życia Eriksona, zdaniem jego samego, miała wyraźny wpływ na ukształtowanie się jego stanowiska teoretycznego. Niewątpliwie doświadczył on wielu spośród tych konfliktów, kryzysów i pomieszań tożsamości, o których później pisał w swych pracach. Jego życie i dzieło są tematem dwóch książek: autorem jednej z nich jest Robert Coles (1970), dawny współpracownik Eriksona i jego wielki wielbiciel, drugiej zaś Paul Roazen (1976), który jest bardziej krytyczny w swej analizie. Erikson w niektórych swych pracach odwołuje się do historii własnego życia.

Erikson urodził się 15 czerwca 1902 roku w Niemczech, we Frankfurcie nad Menem. Jego rodzice byli Duńczykami, przy czym matka pochodziła z rodziny żydowskiej. Rodzice Eriksona rozwiedli się przed jego urodzeniem, tak że Eryk nigdy and Society (Dzieciństwo a społeczeństwo), która ukazała się w 1950 roku (wydanie poprawione w 1963).

Oddziaływanie tej książki było natychmiastowe i szerokie. Chociaż Erikson opublikował później siedem innych książek, to jednak Childhood and Society uważa się ogólnie za dzieło o największym znaczeniu, ponieważ podjęte w nim zostały te tematy, które miały pochłaniać Eriksona przez resztę życia.

Po zrezygnowaniu ze swej pierwszej profesury na Uniwersytecie Kalifornijskim w proteście przeciw specjalnej przysiędze lojalności, jakiej domagano się od pracowników dydaktycznych uczelni (a którą później uznano za niezgodną z konstytucją), Erikson objął stanowisko w Ośrodku Austena Riggsa w Stockbridge (stan Massachusetts), przodującym centrum psychiatrii klinicznej. W 1960 roku Erikson został mianowany profesorem Uniwersytetu Harvarda, gdzie prowadzony przez niego kurs na temat cyklu życiowego zyskał wielką popularność wśród studentów. Erikson przeszedł na emeryturę w 1970 roku i zamieszkał w podmiejskiej dzielnicy San Francisco, gdzie nadal pisze oraz pełni funkcje konsultanta Szpitala Góry Syjon (Mount Zion Hospital), a także Programu Zdrowia i Nauk Medycznych (Health and Medical Sciences Program) na Uniwersytecie Kalifornijskim.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.