Szukasz psychologa w Gliwicach? Nasz gabinet psychologiczny zapewni Ci pomoc!

JEŻELI JESTEŚ JAK GRAMOFON

Wróćmy do ćwiczenia z początku – uzupełniania zdania ’’Ania jest…”. Jest to najbardziej zwięzły i zarazem bardzo archaiczny opis Twego poczucia własnej wartości. Jak już mówiłam, mnie przez całe lata pojawiało się – mimo całkiem niezłych zdolności intelektualnych – zdanie ”Ania jest głupia”.

I żadne dobre stopnie, sukcesy na studiach, rozpoczęty doktorat, nawet napisane książki nie potrafiły tego zmienić. Dlaczego? Bo w głowie miałam – Ty też masz – jakiś wcześniejszy zapis, jakieś przeświadczenie na włas ny temat, twarde jak skała i jak skała odporne na wpływy zewnętrzne. Trudno je zmienić, bo pochodzi z najwcześniejszego okresu życia, jeszcze z niemowlęctwa. Pamiętasz film Disneya o śpiącej królewnie? Jest tam scena, kiedy trzy zacne grubiutkie wróżki pochylają się nad kołyską królewskiej córki i dotykając jej różdżkami przepowiadają, że będzie piękna, dobra i mądra. Z nami wszystkimi było podobnie: nad kołyską albo trochę później jakieś ważne osoby powiedziały nam, jacy będziemy.

Może nie tyle powiedziały, co mówiły wiele razy i w ciągu wielu lat. Może nie zawsze mówiły, tylko dawały do zrozumienia popizez gest czy minę, jak również popizez to, czego nie robiły. Dziesiątki razy we wspomnieniach z dzieciństwa, jakie słyszałam w prowadzonych przez siebie grupach, powtarzały się goizkie słowa: ’’Nikt mnie nigdy nie brał na kolana, nie przytulał, nie głaskał po głowie, nie chwalił”. W pierwszych latach życia – jedni mówią o pierwszym roku, inni o dwóch latach, jeszcze inni o pięciu albo nawet dłużej – nagrało Ci się w głowie szereg płyt z informacjami o tym, jaki jesteś, o Twojej urodzie, zdolnościach, możliwościach.

Weźmy sobie prosty przykład. Maluch postawił trzy klocki jeden na drugim i przyszedł do mamy ze słowami: ’’Patrz, jaki zbudowałem piękny pałac”. Rzecz zresztą mogła dziać się znacznie wcześniej, nie przyszedł, tylko przyczołgał się na czworakach i nie powiedział, tylko spojrzał pytająco. Od tego, co zrobi matka, zależy teraz, jakie nagranie na własny temat zapisze się w głowie jej dziecka.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.