Szukasz psychologa w Gliwicach? Nasz gabinet psychologiczny zapewni Ci pomoc!

Lewin i energia

Reprezentacja strukturalna przestrzeni życiowej jest podobna do mapy drogowej. Dobra mapa drogowa zawiera wszystkie informacje potrzebne do zaplanowania wszelkiego rodzaju tras, a dobra reprezentacja strukturalna osób i ich środowiska zawiera wszystkie fakty potrzebne do tego, by wyjaśnić wszelkie możliwe rodzaje zachowania. Jednakże podobnie jak mapa drogowa nie może powiedzieć nam, jaką trasę dana osoba rzeczywiście zdecyduje się wybrać, tak i szczegółowy opis przestrzeni życiowej nie powie, jak się ta osoba zachowa. Pojęcia strukturalne, czyli topologiczne, nie mogą same wyjaśnić konkretnego zachowania w rzeczywistej sytuacji psychologicznej. Aby to zrozumieć, potrzebne są pojęcia dynamiczne.

Podstawowe pojęcia dynamiczne Lewina to energia {energy), napięcie {tension), potrzeba {need), wartościowość {valence) oraz siła {force), czyli wektor {vector).

Lewin, podobnie jak większość teoretyków osobowości, przyjmuje, że osoba jest złożonym systemem energetycznym. Ten rodzaj energii, który wykonuje pracę psychiczną, nosi nazwę energii psychicznej {psychical energy). Ponieważ teoria Lewina ma charakter wyłącznie psychologiczny, przeto nie musi on zajmować się zagadnieniem relacji między energią psychiczną a innymi rodzajami energii.

Energia psychiczna wyzwala się wtedy, gdy system psychiczny (osoba) stara się powrócić do równowagi po znalezieniu się w stanie nierównowagi {disequilibrium). Nierównowaga jest wynikiem wzrostu napięcia w jednej części systemu względem reszty systemu, wskutek stymulacji zewnętrznej lub zmiany wewnętrznej. Gdy napięcie w całym systemie wyrówna się znowu, wytwarzanie energii zostaje wstrzymane i cały system wraca do stanu spoczynku.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.