Szukasz psychologa w Gliwicach? Nasz gabinet psychologiczny zapewni Ci pomoc!

METODA MUSIC MEDICA W LECZENIU AGRESJI

Natomiast w grupie II (kontrolnej) słuchanie przez dzieci muzyki bez zastosowania aparatu akustyczno-wibracyjnego i bodźców wzmacniających nie dało zamierzonych efektów. Na początku i na końcu zajęć terapeutycznych mierzyłem badanym dzieciom ciśnienie tętnicze i puls: wyniki zapisywałem w specjalnych dzienniczkach pomiarów ciśnienia – tzw. „ciśnienie w harmonii”.

Niektórzy autorzy obiektywnych ocen wpływu muzyki na organizm wskazują, że może ona sterować funkcjami wegetatywnymi organizmu, np. pulsem, ciśnieniem krwi, a nawet – synchronizować określone prądy czynnościowe mózgu.

Wyniki moich obserwacji pozwalają na potwierdzenie, że muzyka może wpływać na normowanie ciśnienia i tętna. Na podstawie własnych spostrzeżeń mogą stwierdzić, że muzyka (szczególnie przekazywana metodą Musica Medica) w dużym stopniu wpływa również na stan psychosomatyczny osób z defektami zdrowotnymi.

Słuszność stosowania muzykoterapii akustyczno-wibracyjnej, jako czynnika wspierającego nie tylko zabiegi medyczne, ale również pedagogiczne, wydaje się tym bardziej uzasadniona, iż w przeprowadzonych przeze mnie badaniach dostrzegłem kojący wpływ seansów i objawiającą się radość dzieci z kontaktów z muzyką poprzez metodę „słuchowo-dotyko- wą”, łagodzącą, m.in. stany agresji.

Słuchanie muzyki z równoczesnym odbieraniem wibracji transformuje „złe” doświadczenia w „dobre”: łagodzi niszczącą moc niedobrych przeżyć. Sądzę, że pacjent tym prędzej powróci do zdrowia, do normalnego zachowania, im wcześniej wyrzuci z siebie takie dynamiczne uczucia, jak nienawiść, złość, tęsknota, gniew.

Dla wielu osób muzykoterapia jest jedyną rzeczywistą formą odreagowania emocji. Jest realnym spotkaniem między ludźmi! Reasumując, należy stwierdzić, że muzyka, przekazywana przez aparaturę akustyczno-wibracyjną oddziałuje zarówno na sferę psychiczną, jak i fizjologiczną organizmu, jest sugestywna, potrafi zawładnąć człowiekiem.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.