Szukasz psychologa w Gliwicach? Nasz gabinet psychologiczny zapewni Ci pomoc!

Ostrożne zachowanie

Tym razem wyobraźcie sobie inny samochodzik postawiony na stole przed Wami. Zachowuje się on inaczej. Gdy naciskam mały elektryczny przełącznik umieszczony w bocznej ściance samochodzika, widzicie, że zaczyna się on poruszać po linii prostej, dopóki nie dojedzie do krańca stołu. W tym miejscu, tuż przed stoczeniem się ze stołu, samochodzik zatrzymuje się, zmienia kierunek ruchu i jedzie z powrotem. Zachowanie tego rodzaju powtarza się wielokrotnie i jest łatwe do zaobserwowania. Gdybyśmy chcieli, moglibyśmy bardzo precyzyjnie opisać i zarejestrować zachowanie samochodzika. Moglibyśmy nawet podać opisowe określenie słowne, oddające jego sposób poruszania się. Takim skrótowym, opisowym określeniem mogłoby być słowo „ostrożny”.

Gdybym teraz zapytał Was, dlaczego samochodzik nie spada ze stołu, nikt nie doszedłby do wniosku, że pozostaje on na stole, ponieważ jest ostrożny. Wiemy, że Słowo „ostrożny” jest po prostu skrótowym określeniem. opisującym sposób poruszania się samochodzika: inaczej mówiąc – słowem opisującym jego zachowanie. „Ostrożny” nie jest oczywiście wyjaśnieniem jego zachowania. Dla większości z nas logiczne rozumowanie tego rodzaju byłohy zadowalające.

Gdybym jednak ja wdrapał się na ten sam stół i zachowywał się podobnie jak samochodzik, tj. gdybym zbliżał się ostrożnie do krańca stołu i tam nie dochodząc do punktu grożącego upadkiem, zawracał spiesznie ku bezpiecznemu miejscu w środku stołu, to niektórzy z Was mogliby dojść do wniosku, że nie spadam, ponieważ jestem ostrożny. Czy takie rozumowanie wydaje się Wam sensowne? Nie powinno. Jest to rozumowanie na zasadzie błędnego koła.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.