Szukasz psychologa w Gliwicach? Nasz gabinet psychologiczny zapewni Ci pomoc!

POCZĄTKI RYSOWANIA CZ. II

Zygzaki wahadłowe, odpowiadające ruchom ręki tam i z powrotem po papierze, oraz spirale’-przy obrotowym ruchu ręki, są formami graficznymi typowymi dla właściwego okresu bazgrot. Bazgrota w wieku po- niemowlęcym jest więc przede wszystkim bazgrotą ciągłą, dynamiczną, zależną od biegu linii, kreślonych ruchem ciągłym po papierze. Jak stwierdziła M, Parnowska-Kwiatowska na podstawie analizy bazgrot i rysunków 120 dzieci w wieku 1:6 – 5:0, linie oderwane występują częściej (u ok. 40/o dzieci) dopiero w wieku 2:6-3:6. Na ogół dzieci gryzmolą po papierze z dużym rozmachem i siłą: nikłe, słabe bazgroty występują tylko u dzieci najmłodszych. Oprócz przeważającej w tym wieku tendencji do form o dużych rozmiarach, spotykamy u niektórych dzieci powyżej 2: 5 lat życia tzw. mikrobazgroty: szereg drobniutkich spiralek, maleńkie zygzaki, plamki, kreseczki itp. (Parnowska-Kwiatowska, 1960).

Kółka, proste kreski i punkty stanowią już elementy przyszłego rysunku. Drobne mięśnie dłoni i palców podporządkowują się coraz bardziej woli dziecka i stają się posłuszne jego życzeniom. Mogąc narysować kółeczko, punkciki i kreski w dowolnych kierunkach – z łatwością zaczyna dziecko rysować „słoneczko”, drabinę, płotek, a nawet proste schematy postaci ludzkiej i zwierzęcej. Jedną z najprostszych i najwcześniej pojawiających się form rysunkowych są „głowonogi”, tzn. twory składające się z kółka i kilku kresek. Kółko oznacza głowę, a kreski kończyny „modelu”.

Stopniowo utrwalają się w rysunku dziecka formy najlepiej znanych i najczęściej używanych przedmiotów. W prymitywny i sobie tylko właściwy sposób dziecko zaczyna rysować człowieka, domek, samochód, pieska, konika, ptaszka i inne obiekty. Ten etap w twórczości rysunkowej dziecka, nazywany okresem schematu prostego, pojawia się tylko u niektórych dzieci pod koniec okresu poniemowlęcego, u większości natomiast- przypada na pierwsze lata okresu przedszkolnego.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.