Szukasz psychologa w Gliwicach? Nasz gabinet psychologiczny zapewni Ci pomoc!

Późna parafrenia – dalszy opis

W bezpośrednim kontakcie z innymi ludźmi para- frenicy mogą czynić wrażenie osobników w pełni świadomych, żywych i bystrych. Objawy niepokoju, lęków i gniewu występują wówczas, gdy zetkną się ze sprawami, które są bezpośrednio związane z treścią urojeń. Czasem jednak zachowują się tak, jakby nie przejmowali się swoimi podejrzeniami. Mogą na przykład mówić tonem zupełnie obojętnym o urojonym gwałcie lub uśmiechać się opowiadając, iż sąsiedzi ich szpiegują.

Elektrowstrząsy i leki antydepresyjne dają dobre rezultaty tylko w niewielu przypadkach. Pozwala to sądzić, że późna parafrenia nie należy do pierwotnych chorób afektywnych. Ostatnie badania wykazują, że u niektórych pacjentów uzyskuje się dobre wyniki przy stosowaniu środków uspokajających. Trudność polega na tym, że po wyjściu ze szpitala chorzy powinni nadal zażywać te środki.

Demencja występująca u osobnika w średnim wieku może być wtórnym skutkiem różnych zaburzeń, a między innymi chorób naczyń mózgowych (wraz z niedotlenieniem mózgu), uszkodzeń mózgu, stanów zatrucia (np. alkoholem), infekcji (zapalenie opon mózgowych, kiła), guza mózgu i innych. Chorzy wymagają zbadania przez lekarza, bowiem sposób leczenia zależny jest od przyczyny choroby. Lekarz musi poznać historię choroby, zbadać pacjenta i poddać go badaniom specjalnym, jak EEG, odma mózgowa i punkcja lędźwiowa. Testy psychologiczne mogą pomóc w ocenie uszkodzeń mózgu i obniżeniu poziomu sprawności intelektualnej.

Bywają również choroby psychiczne, które mogą być związane z normalnym procesem starzenia się lub starczymi zaburzeniami psychicznymi, lub też mogą występować niezależnie od tych zjawisk. Zostały one nazwane „demencjami przedstarczymi”. Występują zwykle w wieku lat czterdziestu lub pięćdziesięciu jako skutki degeneratywnych zaburzeń układu nerwowego i nie są związane z guzem mózgu, miażdżycą lub innymi określonymi przyczynami.

Do demencji przedstarczych zalicza się: a) Chorobę Alzheimera, przy której następują rozległe zmiany w mózgu i jego zanik oraz stopniowa i głęboka dezintegracja całej osobowości chorego, oraz b) chorobę Pieką, w której zmiany występują głównie w czołowych i skroniowych płatach mózgu. Objawy psychiczne są podobne do objawów choroby Alzheimera, z wyjątkiem tego, że nie ma zaburzeń ruchów i postawy ciała. Nie występują także urojenia i halucynacje. Wśród bardzo rzadkich chorób, w których występuje zwyrodnienie mózgu i różnego typu anomalia w my- śleniu i zachowaniu się, można wymienić chorobę Ja- kob-Creutzfeldta i pląsawicę Huntingtona. Drgawki, które pojawiają się po raz pierwszy w późnym wieku, mogą być symptomatyczne dla zaniku kory mózgowej lub guza mózgu. W literaturze znajdują się również opisy innych typów demencji przedstarczej, którą powoduje atrofia kory mózgowej, jednak dotychczas nie opracowano jednolitego systemu ich klasyfikacji. W praktyce choroby przedstarcze występują rzadko i są trudne do rozróżnienia.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.