Szukasz psychologa w Gliwicach? Nasz gabinet psychologiczny zapewni Ci pomoc!

Projekt świata

Termin projekt-świata oznacza u Binswangera obejmujący wszystko model jednostkowego sposobu bycia-w-świecie. Projekt świata danej osoby determinuje jej reakcje w specyficznych sytuacjach i przesądza o tym, jakie rozwiną się u niej cechy charakteru i symptomy. Wszystko, co robi jednostka, nosi jego piętno. Granice projektu świata mogą być ciasne i ograniczające lub też szerokie i rozciągliwe.

Binswanger przytacza przykłady kilku wąsko pomyślanych projektów-świata, które stwierdził u swoich pacjentów. Projekt jednej z pacjentek był skonstruowany wokół potrzeby trwałości (ciągłości). Każde naruszenie trwałości – luka, oderwanie czy separacja- powodowało duży lęk. Pacjentka ta pewnego razu zemdlała, kiedy odpadł jej od buta obcas. Niepokój wzbudzało także rozłączenie się z matką, ponieważ przerywało ono ciągłość ich relacji. Trzymanie się matki oznaczało trzymanie się świata, utrata matki oznaczała znalezienie się w potwornej otchłani Nicości. Nawiasem mówiąc, należy tu zaznaczyć, co dalej zostanie wyjaśnione bardziej szczegółowo, że Binswanger nie traktuje lęku związanego ze zgubieniem obcasa jako symbolicznej reprezentacji oddzielenia od matki. Oba te lęki są sposobem (tym samym sposobem) ustosunkowania się do świata i żaden z nich nie jest pochodną, przemieszczeniem ani też przyczyną drugiego.

Inny pacjent, który był aktywnym kierownikiem firmy, stał się bierny, ospały i zobojętniały. Jego projekt-świata, jako kierownika firmy, opierał się na przepychaniu, nacisku, zagrożeniu i ogólnej dysharmonii świata. Jego sposób bycia-w-świecie polegał na zderzaniu się z przedmiotami i na byciu potrącanym. Swoich bliskich spostrzegał jako niegrzecznych, pogardliwych i zagrażających. Próby opanowania lęku przez zachowanie dystansu wobec świata spowodowały wyczerpanie, upadek sił.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.