Szukasz psychologa w Gliwicach? Nasz gabinet psychologiczny zapewni Ci pomoc!

PRZEMOC W RODZINIE

Zjawisko przemocy w rodzinie nasila się. Przekonanie takie jest w pewnej mierze spowodowane tym, że osoby poszkodowane mają mniej oporów przed powiadomieniem władz o tych przypadkach. Wydaje się jednak, że przemoc w rodzinie narasta też w rzeczywistości.

Agresję w rodzinie uważano zazwyczaj za zjawisko występujące w klasie robotniczej. Okazuje się jednak, że przemoc w stosunku do współmałżonka lub dziecka zdarza się we wszystkich klasach społecznych, chociaż jej prawdopodobieństwo wzrasta wraz z problemami finansowymi i bezrobociem. Większość ofiar przemocy w rodzinie to kobiety. W Stanach Zjednoczonych każdego roku jest ich około dwóch milionów. W przeszłości nie miały one wielu możliwości wyboru i pozostawały z agresywnymi mężami. Często musiały brać pod uwagę dzieci, które mogłyby się znaleźć w niebezpiecznej sytuacji, gdyby matki odeszły. Poza tym niektóre kobiety były zależne ekonomicznie. W przeszłości, a nawet w dzisiejszych czasach, sądy niechętnie ingerowały w sprawy uważane za prywatne czy rodzinne.

Obecnie, dzięki wzrastającej liczbie grup wsparcia, uwrażliwieniu policji i sądów, a także większej świadomości społeczeństwa, napastowane żony (i mężowie) mają więcej możliwości wyboru. Istnieją domy, w których ofiary przemocy mogą mieszkać wraz z dziećmi, dopóki nie znajdą mieszkania. Policja częściej aresztuje winnych przemocy w rodzinie, traktując ich jak sprawców pobicia czy napadu.

Wzrosła również liczba napastowanych dzieci: każdego roku jest ich niemal dwa miliony. Odpowiedzialni za przemoc są głównie mężczyźni. W wielu przypadkach dopuszczający się przemocy sami byli ofiarami przemocy w dzieciństwie: w ten sposób utrwalają się wzory agresywnych zachowań. Aby przerwać ten krąg przemocy, sądy coraz częściej stosują terapię wobec ofiar i ich prześladowców.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.