Ufność czy nieufność. Konsekwencja, ciągłość, autentyczna troska i stałość doświadczeń rodzą przekonanie, iż świat jest bezpieczny i godny zaufania. Niewłaściwa opieka lub niespójne czy też negatywne traktowanie rodzą lęk i podejrzliwość.
Pracowitość czy poczucie niższości. Jeśli zwraca się należytą uwagę na to, co dziecko samo robi lub wytwarza, powstaje u niego dzięki temu poczucie pracowitości. Jeśli krytykuje się lub wyśmiewa jego wysiłki, rodzi się w nim poczucie niższości.
Stadium dojrzewania. Siły instynktowne popychają jedno stkę do wyboru obiektu miłości, zwykle wśród osobników płci odmiennej: wrażliwość i życzliwość. Tożsamość czy niejasność własnej roli. Jeśli młody człowiek odnajduje w swej osobowości ciągłość i stałość, zwłaszcza»jeśli jest taki w oczach innych przy różnych okazjach (praca, odpoczynek) wówczas rodzi się w nim poczucie własnej tożsamości: wie kim jest. Jeśli postrzega w samym sobie niestabilność i brak ciągłości (spójności) pojawia się u niego niejasność własnej roli.
Wczesny wiek dojrzały Intymność czy odosobnienie. Dokonanie wyboru partnera oraz uzyskanie pozycji zawodowej prowadzi młodego człowieka do intymnych związków z innymi ludźmi. Niepowodzenie w którejkolwiek z tych sfer rodzi poczucie odosobnienia i izolacji od życia i społeczeństwa.
Wiek średni – Produktywność czy zaabsorbowanie sobą. Człowiek dorosły, który potrafi zapewnić możliwości rozwoju dla następnego pokolenia, ma poczucie produktywności. Człowiek, który nie jest do tego zdolny, ma poczucie zaabsorbowania sobą.