Szukasz psychologa w Gliwicach? Nasz gabinet psychologiczny zapewni Ci pomoc!

TEORIE WŁADZY POLITYCZNEJ W SPOŁECZEŃSTWIE STANÓW ZJEDNOCZONYCH

Teoretycznie, w państwach demokratycznych władza polityczna należy do całego narodu. Wielu badaczy podkreśla jednak tendencję do skupiania władzy w rękach nielicznych jego członków (np. Michels, 1949: oryginał, 1911). Istnieją dwa konkurencyjne wyjaśnienia podziału władzy politycznej w Stanach Zjednoczonych.

Zgodnie z tą koncepcją, wysuwaną przez zwolenników teorii konfliktu, władza polityczna w Ameryce znajduje się w rękach ludzi bogatych. W swojej znanej książce Mills (1956) twierdzi, że polityka Stanów Zjednoczonych została zdominowana przez małą grupę wpływowych osób, które zajmują główne stanowiska w rządzie, biznesie i armii. Ludzie ci tworzą elitę władzy. Zdobycie tak ogromnej kontroli nie musi być skutkiem spisku – złożony charakter społeczeństwa wymaga koordynacji tych trzech rodzajów instytucji, co sprawia, że członkowie tych małych grup przywódczych są z sobą w stałym kontakcie. Łączy ich nie tylko wspólnota interesu, ale i podobne pochodzenie społeczne. Należący do elity władzy często spełniają ważne funkcje w różnych sektorach instytucjonalnych. Na przykład: Alexander Haig był generałem armii amerykańskiej i sekretarzem stanu za prezydentury Ronalda Reagana oraz zajmował wysokie stanowiska w kilku potężnych korporacjach.

Badania empiryczne dostarczyły wielu argumentów na poparcie słuszności tej koncepcji. Zarówno badania na poziomie krajowym (Domhoff, 1967: 1983), jak i lokalnym (Hunter, 1953: 1980) wykazały, że małe, elitarne grupy odgrywają dominującą rolę w polityce. Dwight D. Eisenhower, ustępując z urzędu, ostrzegał kraj przed kompleksem wojskowo-przemysłowym, to znaczy, związkiem przemysłu zbrojeniowego i wojska i ich wpływem na politykę państwa. Z drugiej strony, nawet Domhoff (1984), czołowy obrońca tego modelu, przyznaje, że elity nie zawsze osiągają zamierzone cele.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.