Szukasz psychologa w Gliwicach? Nasz gabinet psychologiczny zapewni Ci pomoc!

Układ wydzielania wewnętrznego

Układ ten składa się z gruczołów dokrewnych, które wydzielają bezpośrednio do krwi złożone substancje chemiczne, zwane hormonami. Hormony wpływają na rozwój czynności organizmu. Gruczoły dokrewne można podzielić na trzy grupy: 1) regulujące niektóre procesy przemiany materii, jak np. wysepki Langer- hansa, które wydzielają insulinę – hormon regulujący przemianę cukrową (niedobór insuliny jest jedną z przyczyn cukrzycy) oraz gruczoły przytarczyczne, które mają wpływ na zawartość wapnia w surowicy krwi: 2) działające w powiązaniu z autonomicznym układem nerwowym, takie jak rdzeń nadtnerczy, który odgrywa ważną rolę w reakcjach sympatycznych: 3) mające stały wpływ na rozwój i harmonijne działanie organizmu, jak np. tarczyca, kora nadnerczy, gruczoły płciowe i przysadka mózgowa.

Tarczyca. Gruczoł tarczycy umieszczony przed tchawicą wydziela tyroksynę zawierającą jod: przyspiesza ona przemianę materii, jest katalizatorem w procesach utleniania i reguluje zużywanie energii. Choroby tarczycy są przyczyną wielu niedomagań organizmu. Niedoczynność tarczycy powoduje choroby, charakteryzujące się stanami letargicznymi, chronicznym zmęczeniem, brakiem żywotności i objawami psychicznymi. Skutkiem nadczynności tarczycy jest spadek wagi, niepokój, pobudliwość, brak snu i stany lękowe. Przy starzeniu się może występować zmniejszenie się objętości tarczycy i zastąpienie aktywnych komórek nieaktywną tkanką łączną. Ponieważ krew dopływa słabiej, tarczyca wydziela mniej tyroksyny, w zasadzie jednak tarczyca działa normalnie przez cały okres życia dojrzałego.

Nadnercze. Gruczoły nadnerczy umieszczone koło nerek składają się z rdzenia wydzielającego adrenalinę oraz z kory, która wydziela różnorodne związki chemiczne, regulując przemianę węglowodanów i zapewniające równowagę soli w organizmie. Produkty tych gruczołów wzmacniają odporność organizmu w ciężkich warunkach, w czasie głodu, zimna i wyczerpania. Niektóre hormony kory nadnercza wywołują drugorzędne cechy płciowe. Od końca lat dwudziestych czynność gruczołów nadnerczy stopniowo słabnie, z czym może być związane zmniejszenie się popędu płciowego i utrata włosów.

Gruczoły płciowe (Gonady) – (por. także s. 74). Gonady produkują komórki rozrodcze i wydzielają hormony, które wpływają na rozwój płciowy i życie seksualne. Wydzielanie hormonów wzrasta gwałtownie w okresie dojrzewania i utrzymuje się na normalnym poziomie aż do średniego wieku dojrzałego, po czym stopniowo spada.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.