Szukasz psychologa w Gliwicach? Nasz gabinet psychologiczny zapewni Ci pomoc!

WIEDZA W MAŁYM PALCU

Stosując metodę nazwaną przeze mnie Musica Lingua, wywiera się wpływ na pamięć niedeklaratywną, aby umożliwić efektywną pracę pamięci deklaratywnej. Pamięć niedeklaratywna nadaje odcień emocjonalny zapisywanym w naszym umyśle treściom, jak gdyby zaznacza, czy coś jest dla nas dobre czy złe. Dzięki niej zostają uruchomione nasze emocje. Jak bardzo jest to dla nas ważne, świadczy fakt, że to, z czym nie wiążą się żadne emocje, nie jest zapamiętywane.

Wpływ na zapamiętanie czegoś można wywierać poprzez nadanie danemu wydarzeniu pozytywnego lub negatywnego zabarwienia emocjonalnego. Jednak nikt nie chce gromadzić negatywnych doświadczeń, dlatego też uruchamiając naturalne mechanizmy obronne, człowiek będzie dążył do zapomnienia przykrych wydarzeń.

Wszystko to ma odzwierciedlenie w zjawiskach zachodzących w mózgu. Mózg człowieka jest zbudowany w ten sposób, że znajdują się w nim centra odpowiedzialne za rożne czynności. Jednym z nich jest hipocampus, który zajmuje się zapamiętywaniem czegoś na dłuższy czas. On to właśnie jest bezpośrednio połączony z częścią mózgu o nazwie amigdala, decydującą o tym, czy coś jest dobre czy złe, korzystne czy niekorzystne. W trakcie procesu myślenia i podejmowania prób zapamiętania czegoś amigdala dodaje temu czemuś ów wspominany już emocjonalny odcień i dopiero z takim dodatkowym bagażem informacja zostaje przekazana do hipocam- pusa (gdzie jest zapamiętana).

A więc w sytuacji, w której można wpływać na pamięć niedeklaratyw- ną, ma się, można to zupełnie śmiało powiedzieć, klucz do pamięci i przyszłości człowieka. Klucz ten jest szczególnie cenny obecnie, gdyż wraz z rozwojem kultury i cywilizacji rośnie liczba informacji, które człowiek, aby orientować się w świecie, musi zapamiętać.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.